yanlış doğruyu götürüyor mu hocam?

yanlışlar, doğruları götürür mü götürmez mi?

duruma göre değişir. yanlış, küçük bir yanlışsa üçü-beşi bir araya geldiğinde anca bir doğruyu götürür ki ‘küçük yanlıştan büyük zarar gelmez’ diyerek göz yumulabilir belki. yok eğer büyükse, tek başına bile bütün doğruları götürebilir. olay bu kadar basit. yoksa kimsenin ‘tartışmasız’ güzel şeylere karşı çıktığı yok görüldüğü üzere ancak ‘kurnazlığımızı görmezden geliverin canım n’olcek!’ diyenlere ‘pışşııık’ demek gerek. bir de ‘hiçbir yanlışlık yok bu işte, her yönüyle güzel’ diyenler var ki onlara da aynı ‘güzel’ değişiklikleri şimdiki muhalifleri iktidarken yapsalardı ya da yapacak olsalar yine görmezden gelirler miydi acep diye sormak gerek. 

konu, malum referandum muhabbeti. aslında, çok da umrumda değil sonucun ne olacağı ama beni kızdıran, şu toplu oylama yöntemiyle milletin fazlaca ‘saf’ yerine konmaya çalışılması ve herhangi bir nedenle ‘hayır’ diyenlerin de ucuz bir taktikle, ‘yani sen darbecilerin yargılanmasını istemiyor musun?’ gibi sorularla ezilmeye çalışılması. yoksa kimseyi etkilemek niyetinde değilim, sadece içimi rahatlatıyorum bunları dile getirerek. neyse… yapılması planlanan değişikliklerin önceki ve sonraki durumlarını aşağıdaki belgeden okuyabilirsiniz. daha analaşılır izahları için aramanın gücüne inanınız… ilk etapta tepkiler, kimsenin niye evet ya da niye hayır diyeceğini yani içeriği bilmeden partisinin/anasının/babasının/kocasının/kardeşinin fikrine göre karar verdiğineydi. ancak çok ayrıntılı araştırılıp karar verilmesinin de çok gerekli olduğunu düşünmüyorum ben. tek başına birçok doğruyu götürmeye yetecek yanlışları görmek yeterli olur sanırım; öteki maddeleri de şöyle bir ‘neler varmış’ diyerek okumak yeterli zira her maddenin ayrı ayrı oylanamaması, işin samimiyetinden yeterince şüpheye düşürüyor beni. ‘büyük’ dediğim yanlışları ben yazmayacağım, çok merak eden okusun ya da interenette aratsın, kendi tespit etsin.

not: bu yazdıklarımdan, her şey şu anki haliyle mis gibi anlamı çıkmıyor ha, haberiniz olsun. bana bununla gelmeyin yani, şimdiden belirteyim.

 

referandum – anayasa değişiklik metni:

Yorumlar