mona petra kayalıkları (ıstranca ormanları) doğa yürüyüşü – 2

geçen sene ilk kez ilkbaharda yürüyünce, “sonbaharda da gidilmeli” dediğim ıstranca ormanları (yıldız dağları) bölgesini, sözümde durmak için sonbaharda da yürüdüm, yine gezintrek grubuyla. biraz daha erken tarihte yürüsek, mona petra kayalıkları‘ndan görülen orman manzarasını rengârenk yakalayabilirdik ama ağaçların neredeyse tamamen çıplak olduğu döneme denk geldiğimiz için grinin tonlarını bulduk anca. tepeden görülen manzara griyken, parkur boyunca yeşilden kahverengiye sonbahar cümbüşü vardı yeterince.

ıstranca dağları istanbul’a uzak. şehirden çıkış da uzun sürüyor. hava da mevsim gereği erken karardığından, yürüyüşü akşam bastırmadan bitirmeye çalıştık. böyle olunca, hem bu etkinlik epeyce yorucu oldu hem de kayalıklarda bile çok zaman geçiremedik… yeni muhitimden servis güzergâhına ulaşmak kolay değil; pazar günü bile, sabahın 6’sında bile otobüsler binilemeyecek kadar dolu gelebiliyor, bu durum da uzak yerlerdeki günübirlik yürüyüşlere katılmamı zorlaştırıyor. bu gidişle, ya servis güzergâhı benim oralardan geçen bir grup bulacağım ya da şehir dışı yürüyüşlerim iyice azalacak. 🙁

 

daha önce yürüdüğümüz 19km‘lik parkuru 15km‘ye düşürdük bu kez:

 

ve bir miktar ‘aceleye gelmiş’ sonbahar fotoğrafı (ve evet klişe):


 

4 comments

 1. …biraz daha erken tarihte yürüsek, mona petra kayalıkları‘ndan görülen orman manzarasını…

  seneye daha erken gidelim o zaman.

  …pazar günü bile, sabahın 6’sında bile otobüsler binilemeyecek kadar dolu gelebiliyor…
  metro ?

  1. bu parkura rehbersiz gitmeye sıcak bakmıyorum.

   metro servis güzergâhından geçmiyor, ardından başka bir araca daha binmem gerekir. ilk metroyu yakalasam bile servis durağına yine de zamanında varamayabilirim avrupa tarafındaki yürüyüşler için; riskli, zahmetli.

Yorumlar