mapinfo’da ‘yıldız’ sorunu

mapinfo ‘da oluşturduğunuz ‘thematic map‘lerde başınıza bela olan ‘yıldız‘ sembolleri varsa, şu yöntemi deneyebilirsiniz:

– ‘thematic map‘ oluştururken ‘ignore zeroes or blanks‘ seçeneğini işaretliyorsanız eğer, işaretlemeyin 🙂 .

– işaretlemeden oluşturduğunuz ‘layer‘in özellikleri altındaki ‘legend‘ ayarlarında ‘all others‘a gelerek, bu aralıkla ilgili seçeneklerden ‘show this range‘ kutucuğunun tikini kaldırın.

normalde 2. adım tek başına uygulandığında, görünmesini istemediğiniz sıfırların ve boşlukların görünmemesi gerekirken hala yıldız şeklinde semboller görünüyor; nedenini anlayamadım, anlamaya da çok vakit ayırmadan böyle bir çözüm buldum. 3-5 nokta için çok önemi olmasa da örnek sayısı arttıkça görüntü iyice bozuluyor.

 

sembollerle ilgili bir de şöyle bir durum ortaya çıkabiliyor zaman zaman: bazı geçersiz sayılması gereken veriler, -bir şekilde-sizin istediğiniz aralıklarda kaldığı için elenmiyor ve bu aralık için belirlediğiniz ‘thematic map‘ ayarlarına göre biçimleniyor. bunları ‘query‘ oluştururken elemeyi deneyin. örneğin tablonuzda ‘0-5‘ arası değerleri almak istiyorsunuz ama bazı hücreler aslında ‘0‘ olmaması gerektiği halde bir şekilde ‘0‘ geldiği için ‘thematic map‘inize dahil oluyor. misal ‘deger‘ kolonundaki ‘0-5‘ aralığı sağlandığında, ‘harf‘ kolonundaki değer kesinlikle ‘a‘ oluyorsa, ‘query‘ oluşturuken, bu iki durumu bir arada sorgulayın, böylece istenmeyen ‘0‘ları eleyebilirsiniz. bu şartı sağlayacak bir kolonunuz(bu örnekte harf kolonu) yoksa, daha geriye gidip veriyi çektiğiniz yerde buna uygun bir kolon oluşturmayı deneyebilirsiniz.

2 comments

  1. Hocam Merhaba,

    Map info ve Tems investigation hakkındaki yazılarınızı takip ediyorum gerçekten çok başarılılar.Tems 11.x üzerinde piyasada bulunan usb modem olarak kullanabileceğim bir modem tavsiye edebilirmisin. Ben E182E buldum fakat piyasada bu modemi bulamıyorum.

    İyi çalışmalar.

  2. merhaba ali bey,

    tems 11 kullanmadım ancak desteklediği ekipman listesinden bakınca eskiden piyasada en sık bulunan e180 modemi desteklediği görülüyor, e180 şu an bulunabilir mi emin değilim ama daha yeni olan k4505 ‘i destekliyor gibi görünüyor. e180 bulunamasa da k4505 bulunur muhtemelen.

Yorumlar