jabra elite 4 active / bluetooth bağlanma sorunu (windows)

jabra elite 4 active” kulaklığınızı windows‘a bluetooth ile bağlamakta sorun yaşıyorsanız aşağıdaki yöntemi deneyebilirsiniz. bende işe yaradı, bakarsınız sizde de yarar. jabra elite 3 modeli de buna çok benzer bir model olduğu için bu çözüm onda da işe yarayabilir. hatta belki elite active 75t veya 85t gibi modellerde bile işe yarayabilir, denemekte fayda var.

kısaca çözüm: jabra elite 4 active model kulaklığımdaki eşleştirme modunu açarak bilgisayara bağlamak benim sorunumu çözdü. eşleştirme modunu kullanmadan da bilgisayar kulaklığı görüp eşleşebiliyor ancak düzgün bağlanamıyor ve o şekilde kulaklık bilgisayarda kullanılamıyor. buraya kadar hiçbir şey anlamadıysanız, aşağıda adım adım anlatıyorum, adım adım anlatmaya alışkınımdır…

sorun: bilgisayarda bluetooth’u açıyorum, kulaklığı kutusundan çıkarıyorum. bilgisayarın bluetooth cihaz ekleme menüsüne giriyorum, kulaklığı tarama listesinde görüyorum ve eşleştiriyorum. eşleştikten (paired) sonra bağlanıyor (connected) ancak hemen ardından kopuyor ve yine eşleşmiş ancak bağlanmamış moda geçiyor. kendi kendine eşleşti (paired) ve bağlandı (connected) modlarına geçip duruyor birkaç saniye arayla. doğal olarak kulaklık bilgisayarda kullanılamıyor bu durumdayken.

çözüm: bluetooth menüsünde eşleşmiş (paired) olarak görünen jabra elite 4 kulaklığı kaldırıyorum öncelikle. ardından bilgisayarın bluetooth’unu kapatıyorum. kulaklığı kutusuna koyuyorum ki kapansın. bilgisayarda bluetooth’u tekrar açıyorum ve cihaz ekleme menüsüne giriyorum. kulaklığı kutusundan çıkarıyorum ve bu kez kulaklığın bluetooth eşleştirme modunu açıyorum: her iki kulaklığın üzerindeki tuşlara (buton) aynı anda 3 saniye kadar basılı tutunca ikisinde de mavi ışık yanıp sönmeye başlıyor; bu, kulaklığın diğer bluetooth cihazlar tarafından görülebilmesini ve eşleştirilebilmesini sağlıyor. bilgisayarın bluetooth tarama listesinde kulaklığı buluyorum ve seçerek eşleşmelerini sağlıyorum. ardından kendi kendine düzgün bir şekilde bağlanıyor ve farklı bir ayar yapmama gerek kalmadan kulaklıkla hem video izleyip müzik dinleyebiliyor hem de skype görüşmesi yapabiliyorum.

not: bilgisayarım lenovo thinkpad t490 laptop, işletim sistemim windows 10 enterprise.

Yorumlar