intiharın genel provası – 2

birkaç yıl önce tiyatroda izlediğim intiharın genel provası oyununun metnini de okuyarak, “duşan kovaçevic‘e dair dokunmadığım bir şey kalmasın” hedefime doğru bir basamak daha yükselmiş bulunmaktayım. tııss.

hazır kitabını okumuşken de birkaç alıntı paylaşayım:

intihar eden adam: hayır, hayır, hayır! hiçbir şey görmüyorum! sadece nehri ve sonumu görüyorum!.. ayrılırken, size bir soru sormak istiyorum. hepimizi ilgilendiren bir şey… kurt, neden ot yemez?

kadın: anlamadım aşkım?

balıkçı: kurt, neden ot yemez diye sordu?

kadın: (şaşırmış) giderken, sorduğun soruya bak! nasıl bir soru bu? bir daha birbirimizi hiç görmeyeceğiz, oysa sen, “kurt, neden ot yemez?” diye soruyorsun.

balıkçı: (omuzlarını düşürür) herhalde… otu sevmiyor. başka bir açıklama bulamıyorum.

intihar eden adam: kurt, ot yemez, bunu onun için koyunlar yapar. bizimle ilgisi nedir? biz koyunuz, hayatımız boyunca kurtlar için otladık. insan derisine bürünmüş kan emici canavarlar için! canavarlar; ayaklarımızı, gözlerimizi, böbreklerimizi yediler, kanımızı emdiler! daha çocukluğumuzdan beri, kuzuyken onlar için otladık hep! kendimize bir bakalım! neye benziyoruz! üçümüzden, sağlıklı bir insan bile çıkmaz!

intiharın genel provası / duşan kovaçevic / mitos boyut yayınları

intihar eden adam: özür dilerim, sinirlerim kaldırmıyor artık. ben normal biri değilim galiba. küçücük bir olayda bile çığlık atmaya başladım. (ölü gibi kanepeye uzanır) nasıl bağırdığımı duydunuz mu? deli gibi…

işadamı: bağırdınız – müthiş bir olay bu! mükemmel! özel bir çığlıktı! psikiyatr olan ağabeyim, kendisi avrupa’nın en tanınmış terapistlerinden biridir, sürekli tekrar eder: “bağır! bağır! bir yere git, dağa, ormana, insanların olmadığı bir yere git ve bağır; yarım saat bağır, kendini nasıl iyi hissettiğini göreceksin. küçükken bütün gün bağırırdık”. çünkü, ormandaki ayılar, kurtlar, yılanlar, yaban domuzları bize saldırırdı. bağırırdık ve sapasağlamdık. şimdi ise bu hastalıklı uygarlıkta, her şeyi içimize atıyoruz, bir çöp kutusuyuz aslında. ruhsal çöp kutumuz döküntülerle dolunca, kirlilik oluşuyor. zehirlenmeler yaşanıyor. insan kendi kendini hasta ediyor. bağırdınız – bravo size!

intiharın genel provası / duşan kovaçevic / mitos boyut yayınları

Yorumlar