aydos ormanı doğa yürüyüşü

istanbul’da şehir içinde doğa yürüyüşü yapılabilecek sayılı noktalardan biri olan aydos ormanı‘na gezintrek ekibi ile beraber gittik. daha önce meteor yağmuru izlemek üzere tek başıma gitmeye niyetlenmiştim ama iyi ki gitmemişim, bol köpekli bir ormanmış; iç taraflarında değil ama mahallelere yakın yerler ve aydos kalesi çevresinde çok vardı..

ormanın içerisinde bir gölet, bir kale ve bir de köy varmış.

adı, haritada ‘samandıra dsi su toplama bendi‘ diye geçen göletin çevresi piknik alanı olduğundan, etrafı küçük bir çöp denizine dönüşmüş, şaşırdık mı? elbette hayır, artık buna pek sinirlenmiyorum(adilim sinirlenme, tıssısııs), geçip gidiyorum görmezden gelip; haa belki bir de belediyeye şikayette bulunurum(şikayeti okuyan, gülmekten yerlere yattı).
ama bu ormanın yine de bir ayrıcalığı var; neredeyse her önemli noktasına giden araç yolu olduğu için hemen her yerinde çöp görmek mümkün.. hatta zirve noktasında yemek molası verdiğimiz alanda bile. işte araç yolu olunca…

kalenin adı ise aydos kalesi. girip içini görürüz, etrafını dolanırız falan diye düşünürken güvenlik görevlisinden ve köpeklerinden sert bir ‘yassak’ uyarısı aldık. kalede restorasyon varmış; girmek, çevresinde bulunmak yasakmış. karşısındaki çılgın yokuşu tırmanarak yukarıdan fotoğraflarını çekmekle yetinmek zorunda kaldık..

burası, ormandan ziyade büyük bir etkinlik bahçesini andırıyor, zira içeride piknik-etkinlik alanlarıyla beraber bisikletçiler, motorcular, motocross’çular, atv’ciler, jipçiler ve türlü binek araçlardan bolca var; bunların gürültüsüyle beraber şehir gürültüsü de ulaşıyor kimi noktalara, tam ‘motorlu taşıt’ sesi bitti derken ormanın hemen dibindeki atış poligonundan gelen pat pat silah sesleri sazı eline alıyor.. ayrıca atmaca avlayanla da karşılaştık, gölette balık tutanlarla da..
buraya, aydos ormanı yerine ‘aydos kent ormanı’ ya da ‘aydos doğa etkinlikleri parkı’ gibi bir şey demek daha tanımlayıcı olur bana kalırsa(kalmadı)…

bunlara rağmen keyif aldım ama yürüyüşün genelinden; bunun ispatı olarak da elimde aşağıdaki fotolar ve yürüyüş rotamız var.

bir bakıma, yeni lensle test amaçlı çekimler de oldu bu fotolar;


14km kadar süren rotamız da şöyle, ormanın içerisinde bir çember çizmişiz;

bu rotayı yürümeye niyetlenenlerin, wikiloc’taki açıklamayı okumasında fayda var.

Yorumlar